کدام پروژه‌های ICT تعطیل می‌شوند؟

چهارشنبه 23 بهمن 1392
تعداد بازديد : 5008


فرشید رضایی – روز شنبه 19 بهمن وزیر ارتباطات به مجلس شورای اسلامی رفت تا در قالب یک تبصره تلاش کند تا بخشی از بودجه از دست رفته این وزارتخانه را بازگرداند.

ماجرا از این قرار بود که نمایندگان مجلس با یک مصوبه 300 میلیارد تومان از بودجه وزارت ارتباطات را کسر کرده و در اختیار طرح‌های توسعه‌ای سازمان صدا و سیما قرار دادند.
به این ترتیب و با احتساب اختصاص 100 میلیاردتومان از بودجه شورای عالی فضای مجازی از محل اعتبارات وزارت ارتباطات، مجموع بودجه این وزارتخانه از 2500 میلیارد تومان به 2100 میلیارد تومان رسید.
به هر تقدیر وزیر ارتباطات به مجلس رفت تا 300 میلیاردی که به نفع سازمان صدا و سیما از اعتبارات این وزارتخانه کم شده بود را بازگرداند. وزیر ارتباطات برای این موضوع، چند ابزار نیز در دست داشت. نخست آنکه سازمان صدا و سیما در حال حاضر نیز 150 میلیارد تومان به وزارت ارتباطات بابت خدماتی که میگیرد، بدهکار است.
ابزار دیگر وزیر ارتباطات خبر از تعطیلی تعهدات و برخی پروژه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.
واعظی به نمایندگان خاطر نشان کرد: " از شما نمایندگان می‌خواهم که این 300 میلیارد تومان را برندارید چرا که اگر این اتفاق بیفتد ما مجبوریم چند پروژه خود را به مدت یک سال تعطیل کنیم."
وی همچنین روی توسعه روستایی و مناطق محروم نیز دست گذاشت و گفت: "اگر 300 میلیارد تومان از بودجه خودمان را کم کنیم، ما نمی‌توانیم به اهداف برنامه پنجم برسیم و به قولی که به مناطق محروم و روستاها دادیم، عمل کنیم."
این استدلال‌ها اما در نمایندگان مجلس موثر نیفتاد و در نهایت نیز با پیشنهاد وزیر ارتباطات برای بازگشت 300 میلیارد تومان موافقت نشد.
اما آنچه از این جلسه مجلس به دست نیامد کالبدشکافی اظهارات وزیر ارتباطات است. واعظی روی دو چیز تاکید کرد، نخست عدم توسعه مناطق محروم و روستاها و دوم تعطیلی چند پروژه این وزارتخانه برای مدت یکسال.
مناطق محروم روستایی که در آن یک خط تلفن نیز وجود ندارد که از زمان اختراع تلفن از این ابزار ارتباطی محروم مانده‌اند و شاید فراگرفته‌اند با این کمبودها چگونه بسازند. اگرچه ای کاش به هر ترتیب از خدمت رسانی به این هموطنان در سال آینده کوتاهی نشود.
اما منظور وزیر ارتباطات از آن طرح‌هایی که احتمالا سال آینده تعطیل می‌ماند چیست؟ این موضوعی است که یا وزیر ارتباطات در پایان قطعی شدن بودجه باید به آن اشاره کند یا سال آینده خود به خود روشن خواهد شد 300 میلیارد تومانی که به وزارت ارتباطات نرسید قرار بود به کدام بخش‌های این وزارتخانه سرازیر شود.

منبع خبر :

بازگشت

[ آرشيو مطالب ]